Zamawianie jedzenia przez internet coraz bardziej popularne!

zamawianie jedzenia

Instytut Homo Homini w ostatnim czasie opublikował badania, które wykazały, że ponad 60 procent Polaków decyduje się na zamówienie jedzenia z dostawą do domu. Obok dość typowego zamawiania posiłków drogą telefoniczną, coraz częściej decydujemy się na wykorzystywanie do tego celu internetu.

Zachowanie to jest najbardziej typowe dla osób mieszczących się w przedziale wiekowym 35-44 lata. Najczęściej decydujemy się na kuchnię włoską i jedno z jej najbardziej popularnych i lubianych dań, czyli pizzę. Mogłoby się wydawać, że to mężczyźni częściej wybierają takie rozwiązania, jednak badania dają jednoznaczny wynik, który stawia kobiety w roli osób, które są tu na znacznym prowadzeniu. Obok tego analizując wyniki można dojść do wniosku, że najczęściej zamawiamy jedzenie w porze kolacyjnej podczas weekendu. Ponad 40 procent badanych właśnie wtedy decyduje się na wykonanie potrzebnego telefonu lub zamówienie posiłku drogą internetową. 18,5 procent zamawianego jedzenia przypada na niedzielne i sobotnie obiady. Ciekawe jest to, że w przypadku kolacji – proces zamówienia przypada kobietom, a w przypadku obiadów – zdecydowanie częściej robią to mężczyźni.

Co zamawiają Polacy i co ich ku temu motywuje?

W tym obszarze specjaliści z Homo Homini również doszli do ciekawych wniosków. Jak się okazuje, kiedy dzwonimy, aby zamówić jedzenie, najczęściej wybieramy dania pochodzące z kuchni włoskiej (73 procent) lub azjatyckiej (11 procent). Kiedy jednak wykonujemy ten proces przez laptopa, tablet czy smartfona, tendencje te ulegają znacznej zmianie. Otóż w sytuacji, kiedy mamy dostęp do szerszego wachlarza wyboru jedzenia, podejmujemy zupełnie inne decyzje. Okazuje się, że wtedy znacznie częściej wybieramy kuchnię azjatycką (29 procent), zaraz po niej plasuje się popularna pizza (26 procent) oraz burgery (22 procent). Pojawiają się również zamówienia na dania pochodzące z kuchni polskiej. Szukając powodów, dla których zamawianie jedzenia drogą telefoniczną i internetową jest tak bardzo popularne, z pewnością trzeba wziąć pod uwagę to, jak wygodne jest to rozwiązanie. Dodatkowo niepodważalne jest to, że sposób ten wiąże się ze sporą oszczędnością czasu, gdyż eliminuje konieczność gotowania. Często również pojawiają się zniżki, szczególnie w internecie i aplikacjach mobilnych. Trend ten jest bardzo wyraźnie widoczny w wielkich aglomeracjach miejskich i wśród osób młodych. Jednak należy spodziewać się tego, że z czasem również osoby starsze przekonają się do zamawiania jedzenia drogą telefoniczną czy nawet internetową.