Szał na zakupy w internecie!

zakupy online

Już ponad połowa Polaków korzysta z możliwości robienia zakupów przez internet, a tendencja ta z pewnością będzie jeszcze znacznie wzrastać. Nie wydaje nam się dzisiaj to niczym dziwnym i niespotykanym, jednak jeszcze kilka lat temu w tym celu z internetu korzystał tylko co czwarty Polak. Obok tego CBOS informuje, że znacznie zmniejsza się liczba osób, które chcą płacić za dostęp do treści zamieszczanych w internecie. Z roku na rok wzrasta liczba osób, które regularnie i codziennie korzystają z internetu. Obecnie prawie każdy z nas posiada w swoim domu dostęp do sieci.

Niezwykle popularny jest również internet bezprzewodowy, z którego obecnie korzysta ponad 80 procent ludzi. W parze z tymi tendencjami idzie stale zwiększająca się liczba osób, które korzystają z portali społecznościowych. Przybywa również osób, które korzystają z bankowości elektronicznej i czytają pracę online, oglądają w sieci filmy, seriale, telewizję oraz innego rodzaju materiały wideo. Coraz częściej również zamieszczamy w sieci swoje zdjęcia i filmy, a także prowadzimy rozmowy telefoniczne.

A jak to jest wśród sprzedaży i kupna?

Prawie połowa internautów sprzedała przynajmniej raz w życiu jakiś produkt lub usługę przez internet. Popularność internetu jako kanału sprzedaży ciągle wzrasta. Na zakupy w sklepach internetowych decyduje się coraz więcej z nas, a wśród produktów, które kupujemy najczęściej w ten sposób, znajdują się odzież i obuwie. Równie często decydujemy się na zakup elektroniki i artykułów motoryzacyjnych, a także zabawek. Sporadycznie natomiast kupujemy w internecie żywność. Zmienia się również wiek użytkowników, którzy dokonują tego typu operacji. Wcześniej były to głównie osoby w wieku 15-23 lata, a obecnie są to osoby mieszczące się w przedziale wiekowym od 25 do 34 lat. Coraz częściej sklepy internetowe odwiedzają również osoby powyżej 55. roku życia, co jest zjawiskiem nowym. Polska plasuje się na 4 miejscu wśród krajów Europejskich, w których dokonuje się zakupów online. Co ciekawe, handel elektroniczny jest u nas najprężniej rozwijającą się gałęzią gospodarki.