Czym jest team building?

Silny i zgrany zespół powinien być podstawą każdej dobrze funkcjonującej firmy. W praktyce jednak takie zarządzanie zespołem, które pozwala na zbudowanie więzi między jego członkami i zapewnia skuteczną współpracę, często przysparza wiele trudności. Wyjątkowo pomocny okazuje się być team building, który nie tylko wzbogaca relacje w grupie, ale i poprawia efektywność zespołu.

Czym tak dokładnie jest team building?

Team building (z ang. budowanie zespołu) jest zbiorem konkretnych działań, które dążą do wzmocnienia społecznych relacji oraz zdefiniowania ról w danej grupie. Są to zorganizowane zajęcia integrujące członków zespołu. Przybierają one formę interaktywnych ćwiczeń, warsztatów czy angażujących zadań, które są zorientowane na współpracę i wzajemne poznawanie się.

Gry integracyjne często przybierają formę gier terenowych czy miejskich. Związane są ze wspólnym pokonywaniem przeszkód czy rozwiązywaniem problemów i wymagają podjęcia szerokiej współpracy wśród członków grupy i efektywnej komunikacji.

Team building często wykorzystywany jest w sytuacjach takich jak kreowanie nowego zespołu, konieczność rozwiązania istniejącego konfliktu czy potrzeba zintegrowania dwóch lub więcej grup.

Team building – jakie są jego najważniejsze zalety?

W jakim celu wykorzystuje się proces team building? Posiada on wiele zalet, ale wśród najczęściej wskazywanych korzyści przeprowadzania takich ćwiczeń czy wyjazdów znajdują się przede wszystkim:

  • Umiejętność pracy w zespole – wymiana wiedzy czy pomoc innym członkom zespołu pozwalają na uzyskanie efektu synergii.
  • Skuteczna komunikacja – wymiana poglądów i umiejętność wyrażania własnego zdania jest kluczowa do poprawy efektywności zespołu.
  • Łatwiejsze rozwiązywanie problemów i konfliktów – odpowiednio zgrany zespół wykazuje gotowość do wspólnego zmierzenia się z pojawiającymi się trudnościami.
  • Większa kreatywność zespołu – burza mózgów pozwala na zdefiniowanie wielu nowych pomysłów czy rozwiązań.

Warto podkreślić, że korzyści te mogą zostać osiągnięte jeśli zespół ma jasno określone cele i lidera, który pomoże zmotywować i efektywnie poprowadzić grupę.

Skuteczne pomysły na zbudowanie zgranego zespołu

Forma, jaką przyjmuje team building powinien być dostosowany do konkretnego zespołu i jego potrzeb – warto zastanowić się więc nad celem przeprowadzania interaktywnych zadań. Wśród pomysłów najczęściej wykorzystywanych do wzmacniania relacji zespołowych znajdują się:

  • Gry scenariuszowe – pozwalają rozwinąć współpracę czy strategiczne myślenie. Są nastawione na wspólne rozwiązywanie problemów i działanie pod presją czasu.
  • Zawody sportowe – aktywny sposób spędzania czasu i sportowe gry zespołowe to idealny sposób na wzmocnienie relacji i poczucia przynależności do grupy.
  • Wycieczka dla członków zespołu – wspólny wyjazd to duża ilość czasu spędzona z innymi członkami grupy w bardziej prywatnych okolicznościach. Często może być połączona ze szkoleniami i imprezami integracyjnymi.
  • Pracowniczy wolontariat – wspólne działanie na rzecz innych pozwala na zaangażowanie się w konkretne działania o jasno zdefiniowanym celu, a przy tym jest satysfakcjonujące i przynosi poczucie dumy.
  • Escape Room – próba wyjścia z zamkniętego pomieszczenia poprzez wspólne rozwiązanie szeregu zagadek, to idealny sposób na rozwinięcie zespołowej komunikacji. Wymaga współpracy oraz dzielenia się pomysłami.

Team building można ponadto przeprowadzać nawet w formie krótkich zadań i warsztatów podczas zespołowych spotkań. Mogą to być gry takie jak „dwie prawdy i fałsz”, „kontynuowana historia” czy nawet kalambury.