Branding jako narzędzie rozwoju marki

branding

W dzisiejszej rzeczywistości najwięcej zarabiają marki, które sprzedając swój produkt czy usługę, niosą też ze sobą konkretny przekaz. Chodzi o pewne doświadczanie marki w sposób emocjonalny, które przywiązuje klienta i przekłada się na mierzalne zyski dla firmy. Zasadą tą kierują się najwięksi gracze, którzy sprawili, że korzystanie z ich usług łączy się z konkretnym lifestylowym sposobem bycia.

Jak nazywa się ta zasada?

Branding. Każda marka chce prezentować się w sposób wyjątkowy, jednak nie każda wie jak. Działanie wielu marek opiera się często na powielaniu przetartych szlaków lub prostym naśladowaniu większych firm. Warto jednak pamiętać, że osiągnięcie przewagi konkurencyjnej w natłoku identycznych produktów stanowi dzisiaj być czy nie być dla większości firm. Według najnowszych trendów bardzo ważne jest właściwe pozycjonowanie marki w umysłach konsumentów oraz tworzenie dobrej strategii wizerunkowej, pozwalającej łatwo dotrzeć do konsumenta.

Czym jest branding?

Branding to technika marketingowa, która polega na kreowaniu i utrwalaniu w umysłach konsumentów faktu istnienia danej marki. Ważne jest przy tym, aby jej obraz był pozytywny. Chcąc skutecznie sprzedać swoje produkty czy usługi, przekaz reklamowy powinien być spójny i skierowany do konkretnej grupy docelowej. Produkcja takiego przekazu jest częścią procesu brandingowego, w którym chodzi o budowanie świadomości marki. Sama marka jest koncepcją, którą klienci kojarzą z oferowanymi przez firmę towarami lub usługami. Do najczęściej stosowanych metod budowania świadomości marki zalicza się dobór odpowiedniej nazwy marki, loga, hasła reklamowego, adres strony internetowej, ogólny wzór wyglądu oraz przekaz materiałów reklamowych. Wszystkie te elementy muszą być ze sobą płynnie powiązane i stanowić spójną całość przekazu marketingowego.

Jak działać skutecznie?

Pamiętajmy, że skuteczny branding to coś więcej niż kreatywność i wyjątkowa strategiczna błyskotliwość. Chodzi tu o długotrwały proces, który ma opowiedzieć o tym, czym jest dana marka i dlaczego właśnie on idealnie spełnia potrzeby konsumentów. Działania brandingowe mają więc nadać firmie niepowtarzalne cechy i wyróżnić ją na tle konkurencji. Głównym jednak zadaniem jest to, aby na stałe trafić do świadomości klientów. Warto więc mieć na uwadze, że na proces brandingu składa się wiele elementów, również to, jak marka jest opisywana przez klientów we wszelakich kanałach komunikacyjnych, jak media społecznościowe czy fora internetowe. Co więcej, poza budowaniem wizerunku i świadomości marki, ważne jest również umiejętne nimi zarządzanie.