Bezpieczne zakupy w Internecie

zakupy w necie

E-sklepy w Polsce są bardzo popularne, statystyki mówią o tym, że już co dziesiąty Polak korzysta z nich przynajmniej raz w tygodniu, a co trzeci – raz w miesiącu. Fakt ten nie dziwi, bo w parze z zakupami online idzie wygoda, łatwy dostęp do produktów oraz możliwość zamawiania towarów, które pochodzą nawet z najbardziej odległych miejsc w kraju czy na świecie. Daje to również możliwość znacznego oszczędzenia czasu oraz pieniędzy. Ważne jest jednak to, aby nie tracić głowy i zachować pewien stopień ostrożności, szczególnie wtedy, kiedy dokonujemy płatności.

Coraz więcej jest bowiem cyberoszustów, którzy tylko czyhają na jakiś błąd z naszej strony. Kiedy kupujemy w internecie zwykle mamy do wyboru kilka różnych sposobów, w jakie możemy dokonać płatności. Czasami obydwa się to z użyciem karty debetowej lub kredytowej. Każda z nich posiada chip, który kontroluje dostęp do danych i jest dodatkowo zaszyfrowany, przez co trudniej jest odczytać dane osobom, które nie są do tego uprawnione. Równie często korzystamy z przelewów elektronicznych, których dokonuje się bezpośrednio z konta klienta. Można również wybrać opcję PayPal, umożliwiającą wysyłanie płatności za pomocą telefonu komórkowego i tabletu. Niezależnie od tego, na którą z opcji się zdecydujemy, musimy zadbać o bezpieczeństwo transakcji.

Jak zapłacić bezpiecznie?

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas dokonywania płatności, warto ustalić limit możliwych operacji. W czasie, kiedy będziemy kupować, możemy dowoln ie zwiększyć limit, a tuż po tym, ustawić go na zero. Obok tego dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie usługi 3D Secure, która adresowana jest dla kart płatniczych. W znacznym stopniu zwiększy ona nasze bezpieczeństwo, a tuż po jej zainstalowaniu i aktywacji, wystarczy podczas płacenia zalogować się na stronie banku. Tam musimy podać numer karty, jej datę ważności oraz trzycyfrowy kod, który podany jest na jej odwrocie. Trzeba również podać kod autoryzacji, który mieści się na karcie kodów jednorazowych, tokenie lub też dostarczony zostanie nam przez wiadomość SMS. Usługę 3D Secure można włączyć kontaktując się z infolinią banku. Można to również zrobić samemu w serwisie transakcyjnym. Pamiętajmy również o tym, żeby przejrzeć i zapoznać się z opiniami, jakie o danym sklepie internetowym zamieściły osoby, które zdecydowały się na skorzystanie z jego usług.